Je to zvláštní, ale bydlet ve společné domácnosti se starším člověkem, vyžaduje stejnou pozornost, jako mít doma malé děti. Starým lidem již tolik neslouží zdraví a mohou mít různé závratě a také více zapomínají. Bezpečná domácnost pro ně je základem kvalitního bydlení.
Starší člověk už není tak obratný a může například kdykoli uklouznout, spadnout. Proto je třeba volit podlahy, na kterých se nedá snadno uklouznout a mají protiskluzový povrch, vhodné jsou koberce.
Velmi důležitá je podlaha na toaletě a v koupelně a povrch vany. Nezapomeňte na protiskluzové podložky ve vaně a záchytné (bezpečností) madla upevněná ve zdi. Lepší volbou a bezpečnější je sprchový kout, kde není tak složitý vstup a nehrozí pád dozadu, jako při vstupu a výstupu z vany.
Měli jsme možnost bydlet nějaký čas ve společné domácnosti s osmdesátiletou babičkou a jelikož hodně zapomínala, museli jsme dávat pozor na její pohyb hlavně v kuchyni, kde ráda vařila a pekla. Nebyl pro ni problém nechat vařit hrnec na sporáku a odejít vedle za sousedkou na dlouhý pokec. V dnešní době existují moderní spotřebiče, které si dokážou hlídat, pokud oheň vyhasne a vypnou se automaticky. Pokud ale nemáte takový sporák, je dobré mít hlásič požáru nebo se do vaření nepouštět. Pro starší lidi funguje i možnost dovozu obědu domů každý den.
Stejně tak vybavení pokojů může starého člověka ohrozit, hlavně při nečekaném pádu. Zde je bezpečnost důležitá, ale není už tak jednoduše proveditelná, protože při spadnutí si můžete rozbít hlavu o stoleček, židli a jakýkoli předmět na zemi. Je dobré mít v pokoji jen základní věci a spíše volný prostor pro pohyb, kde nehrozí zakopnutí a bouchnutí o nějaký předmět, který by stál v cestě při chůzi pokojem, třeba takový nízký skleněný konferenční stůl není moc vhodný.
Ten, kdo trpí závratí by se neměl pouštět do umývání oken, a už vůbec na schůdcích nebo židli, parapetu, bez dohledu jiné osoby. Hrozí pád z okna. Pokud se babička nechce vzdát mytí a úklidu, na který byla zvyklá celé roky, pořiďte ji domů stěrku na okna na dlouhé tyči, na jednoduché čištění, nebo ji okna umyjte a ona vám bude podávat utěrky na leštění.
Bezpečné vstupní dveře s kukátkem jsou dalším důležitým prvkem bezpečného bydlení, s otočným zámkem uvnitř, nehrozí zapomenutí klíče ve dveřích a jsou odolné vůči zlodějům. Hlasitý zvonek se signalizaci červeného světýlka mnohokrát usnadní poznat staršímu člověku, že někdo zvoní, hlavně při ztrátě sluchu.
Je velkou otázkou, zda může bydlet starší člověk se zdravotními problémy sám, aniž by ho někdo pohlídal a pomohl mu při jeho běžných činnostech, se kterými si už neví rady. My jsme tehdy
domácnost spojili ve společnou a o babičku se starali. I tak nečekaně kolikrát spadla ve svém pokoji nebo zapomněla zavřít vstupní dveře, nevypla kohoutek s teplou vodou a podobně.
V dnešní době je důležité mít zájem o své staré rodiče, babičky a dědečky. Čím jsou starší, tím je pro ně bydlení složitější a méně bezpečné. Někteří mají doma aspoň pejska, který je hlídá a upozorňuje štěkotem, když se něco zlého děje.